Altánok umiestnite v tichej časti záhrady, ktorá má slúžiť na relax. Ak máte svahovitý terén, vyberte miesto s najkrajším výhľadom na krajinu. Pri stavbe altánku nepotrebujete stavebné povolenie. Dávajte však pozor, aby ste neprekročili povolených 25m2.
Pri zariaďovaní altánku vyberajte materiály odolné voči vode, nakoľko sa do neho z bočných strán môže dostať dážď. Ak máte radi drevo, myslite na to, že z času na čas si vyžaduje starostlivosť. Materiály ako plast, oceľ a hliník nevyžadujú žiadnu údržbu. Na stredový hranol vnútri môžete zavesiť hojdačku z umelého ratanu. Na stenu môžete upevniť policu, kde si môžete vykladať veci, na ktoré nechcete aby dočiahli domáce zvieratá. Ak nechcete investovať do drahého nábytku, leňošenie môžete vyriešiť aj maxi veľkým sedacím vakom, na ktorom sa dá pohodlne pospať. Látku si vyberte odolnú voči vode. Na podlahu môžete umiestniť exteriérový koberec, ktorý celý altánok zútulní. Otvorené strany altánku môžete pred silným letným slnkom (prípadne aj dažďom) chrániť závesmi, ktoré povesíte vnútri na klasickú závesovú tyč. Závesy vám zabezpečia aj viac súkromia.
Aby ste nemuseli ťahať cez záhradu elektrické káble, vyberte si osvetlenie využívajúce solárne články, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na energiu. Vyhnete sa tak aj zbytočným nákladom za elektrinu. So správnym osvetlením budete chcieť zostať vonku čo najdlhšie, bez ohľadu na počasie. Dodá altánku útulnú atmosféru zvnútra a príjemne pôsobí aj zvonka. Solárne závesné gule a reťaze sa automaticky zasvietia keď sa zotmie a nad ránom sa samé zhasnú. Okolo altánku môžete vysadiť rôzne druhy kvetov, alebo vysokých okrasných tráv, ktoré vám skrášlia výhľady z altánku. Zároveň budú slúžiť ako zelená stena.
Pracovný postup
Zoznam materiálu a náradia: stiahni tu
Použité nátery: Drevolux Style, Chemolux V 1357
Rozmery altánku: Šírka 400cm, hĺbka 300cm, výška 250cm
1. Drevené hranoly na stavbu altánku s pôdorysom 3 x 4m pozostávaju zo 152 kusov hranolov a lát. Na ich odvoz preto doporučujeme väčšiu dodávku, ktorú si môžeme zapožičať v obchodnom dome Hornbach.
2. Hranoly najskôr treba impregnovať biocídnym napúšťadlom. Môžeme si pomôcť striekacou pištoľou (pri ktorej je však väčšia spotreba napúšťadla), alebo natierať ručne, štetcom.
3. Či už sa rozhodneme pre striekanie, alebo natieranie, pod hranoly podložíme veľký igelit, aby sme ochránili napríklad trávnik.
4. Po uschnutí napúšťadla hranoly natrieme lazúrou. Lepšie je použiť štetec, ktorým lazúru do dreva lepšie (zatlačíme) . Lazúru natrieme v dvoch vrstvách. Na natieranie si preto vyhradíme viacero dní.
5. Pripravíme si podstavu. Odpílime dve hranoly 6x12cm na dĺžku 300cm. Na rovnej ploche zložíme dve hranoly 6×12 x 300cm a 6×12 x 400cm do tvaru obdĺžnika.
6. Na koncoch dlhších hranolov (kde sa budú spájať s kratšími) predvŕtame po tri diery.
7. Hranoly spojíme dlhými skrutkami.
8. Z vnútornej strany ich spojíme kovovými uholníkmi, aby sme dostali 90st uhol.
9. Podstavu prenesieme do záhrady. Do rohov zatlčieme kolíky, aby sme naznačili rohy a dva stredy bočných, 3-metrových strán.
10. Okolo kolíkov vyznačíme (napríklad farbou v spreji) štvorec cca 35x35cm a ten vykopeme do hĺbky cca 40cm. Spolu vykopeme 6 jám.
11. Do starých tehál vyvŕtame do stredu diery, do ktorých zapichneme ukotvenia trámov. Budú tak stabilnejšie držať po zaliatí čerstvým betónom.
12. Do jamy nalejeme 1/2 vedra betónu, ktorý spevníme kameňmi alebo skalami, položíme tehlu s kotvením trámu , ktorú vycentrujeme a opäť zalejeme betónom do požadovanej výšky na úroveň terénu. Rovinu kontrolujeme vodováhou a stredové umiestenie podľa obvodového rámu, ktorý vypodložíme hranolmi, aby bol v požadovanej výške nad zemou.
13. Keď betón stuhne, cca 1-2 dni, môžeme do trámov ukotviť hranoly 10x10cm široké. Použijeme na to šesťhranné skrutky. Keďže máme svahovitý terén, do zadnej časti dávame hranoly 250cm dlhé, do prednej a strednej časti 400cm dlhé. Tie neskôr spílime podľa potreby a mierneho sklonu strechy.
14. Pri kotvení hranolov ponecháme podstavu na svojom mieste, na zemi. Ak by prekážala, ukotvíme ju stolárskymi svorkami o hranoly do väčšej výšky, alebo si ich podložíme.
15. Základňu poľa vodováhy zameriame do roviny a priskrutkujem o hranoly.
16. Celý čas kontrolujeme rovinu hranolov aj základne vodováhou. Keďže je náš altánok v miernom svahu, robí prevýšenie až 50cm. Preto sme zo svahu trochu odkopali, aby sme boli vzadu aspoň 15cm nad zemou.
17. Hranoly 6×12 a 400cm (7ks) spílime na dĺžky 300cm. Na ich konce priskrutkujeme pätky trámikov.
18. Pätky trámikov s hranolmi priskrutkujeme do vnútra základne, každých 50cm. Budú slúžiť ako základ pod podlahu.
19. Krajné hranoly ukotvíme blízko k stojacim hranolom, tak ešte zlepšíme ich stabilitu.
20. Takto vyzerá základný skelet celej stavby.
21. Pomocou laserového merača zameriame presnú výšku stojacich hranolov, v našom prípade 230cm.
22. Stolárskymi svorkami pripevníme na stojacie hranoly iné odpílené kúsky hranolov do nameranej požadovanej výšky (ako pomôcky) a položíme na ne hranoly 6x12cm, ktorý budú tvoriť vrchný lem.
23. Zameriame ich vodováhou a priskrutkujeme.
24. V strede „stropu“ ukotvíme do pätky trámikov hranol 6x12x 400cm. Hranol upravíme na dĺžku podľa vnútorného rozmeru altánku.
25. Keď máme vrchný lem hotový, môžeme reťazovou pílou spíliť všetky stojacie hranoly do jednej roviny.
26. Môžeme začať skrutkovať terasové dosky. Medzi latami nechávame medzeru cca 2mm. Skrutky dávame približne každých 50cm (ako nám dovoľuje spodný rošt)
27. Okolo stojacich hranolov musíme dosky vypíliť. Každý hranol treba trpezlivo zamerať a zakresliť na dosku.
28. Keď je podlaha hotová, môžeme začať skrutkovať latky na steny. Na zachovanie rovnakej medzery medzi latkami použijeme vždy odpílený kúsok latky. Vďaka nej nám aj latka sama na stene drží a ľahko sa priskrutkuje.
29. Tak isto pokračujeme aj na strope, ktorý potom zastrešíme polykarbonátovými doskami.
30. Zo zvyškov odpílených hranolov môžeme vyskladať schodíky. Takto využijeme drevový materiál do posledného kúska.
zdroj: Jana Ardanová, Creative studio, www.jullyardan.com
Materiál k výrobe altánku zakúpite v predajniach Hornbach, www.hornbach.sk