Záhradný altánok ocení každý majiteľ záhrady.  Neslúži totiž len na oddych a posedenie s  priateľmi, ale aj esteticky dolaďuje vzhľad záhrady. Tá vďaka nemu získa jedinečnú atmosféru. Keď si ho vyrobíte z kvalitného smrekového dreva, bez problémov odolá aj zlému počasiu.

Altánok umiestnite v tichej časti záhrady, ktorá má slúžiť na relax. Ak máte svahovitý terén, vyberte miesto s najkrajším výhľadom na krajinu. Pri stavbe altánku nepotrebujete stavebné povolenie. Dávajte však pozor, aby ste neprekročili povolených 25m2.

Pri zariaďovaní altánku vyberajte materiály odolné voči vode, nakoľko sa do neho  z bočných strán môže dostať dážď. Ak máte radi drevo, myslite na to, že z času na čas si vyžaduje starostlivosť. Materiály ako plast, oceľ a hliník nevyžadujú žiadnu údržbu.  Na stredový hranol vnútri môžete zavesiť hojdačku z umelého ratanu. Na stenu môžete upevniť policu, kde si môžete vykladať veci, na ktoré nechcete aby dočiahli  domáce zvieratá.  Ak nechcete investovať do drahého nábytku, leňošenie môžete vyriešiť aj maxi veľkým sedacím vakom, na ktorom sa dá pohodlne pospať. Látku si vyberte odolnú voči vode. Na podlahu môžete umiestniť exteriérový koberec, ktorý celý altánok zútulní. Otvorené strany altánku môžete pred silným letným slnkom (prípadne aj dažďom) chrániť závesmi, ktoré povesíte vnútri na klasickú závesovú tyč. Závesy vám zabezpečia aj viac súkromia.

Drevolux zahradne letne sidlo detail

Aby ste nemuseli ťahať cez záhradu elektrické káble, vyberte si osvetlenie využívajúce solárne články, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na energiu. Vyhnete sa tak aj zbytočným nákladom za elektrinu. So správnym osvetlením budete chcieť zostať vonku čo najdlhšie, bez ohľadu na počasie. Dodá altánku útulnú atmosféru zvnútra a príjemne pôsobí aj zvonka. Solárne závesné gule a reťaze  sa automaticky zasvietia keď sa zotmie a nad ránom sa samé zhasnú. Okolo altánku môžete vysadiť rôzne druhy kvetov, alebo vysokých okrasných tráv, ktoré vám skrášlia výhľady z altánku. Zároveň budú slúžiť ako zelená stena.

Pracovný postup

 

Zoznam materiálu a náradia: stiahni tu

Použité nátery: Drevolux Style, Chemolux V 1357

Rozmery altánku: Šírka 400cm, hĺbka 300cm, výška 250cm

 

1. Drevené hranoly na stavbu altánku s pôdorysom 3 x 4m pozostávaju zo 152 kusov  hranolov a lát. Na ich odvoz preto doporučujeme väčšiu dodávku, ktorú si môžeme zapožičať v obchodnom dome Hornbach.

2. Hranoly najskôr treba impregnovať biocídnym napúšťadlom. Môžeme si pomôcť striekacou pištoľou (pri ktorej je však väčšia spotreba napúšťadla), alebo natierať ručne, štetcom.

Drevolux Style postup 1
Drevolux Style postup 2

3. Či už sa rozhodneme pre striekanie, alebo natieranie, pod hranoly podložíme veľký igelit, aby sme ochránili napríklad trávnik.

4. Po uschnutí napúšťadla hranoly natrieme lazúrou. Lepšie je použiť štetec, ktorým lazúru do dreva lepšie (zatlačíme) . Lazúru natrieme v dvoch vrstvách. Na natieranie si preto vyhradíme viacero dní.

Drevolux Style postup 3
Drevolux Style postup 4

5. Pripravíme si podstavu. Odpílime dve hranoly 6x12cm na dĺžku 300cm.  Na rovnej ploche zložíme dve hranoly  6x12 x 300cm a 6x12 x 400cm do tvaru obdĺžnika.

6. Na koncoch dlhších hranolov (kde sa budú spájať s kratšími) predvŕtame po tri diery.

Drevolux Style postup 5
Drevolux Style postup 6

7. Hranoly spojíme dlhými skrutkami.

8. Z vnútornej strany ich spojíme kovovými uholníkmi, aby sme dostali 90st uhol.

Drevolux Style postup 7
Drevolux Style postup 8

9. Podstavu prenesieme do záhrady. Do rohov zatlčieme kolíky, aby sme naznačili rohy a dva stredy bočných, 3-metrových strán.

10. Okolo kolíkov vyznačíme (napríklad farbou v spreji) štvorec cca 35x35cm a ten vykopeme do hĺbky cca 40cm. Spolu vykopeme 6 jám.

Drevolux Style postup 9
Drevolux Style postup 10

11. Do starých tehál vyvŕtame do stredu diery, do ktorých zapichneme ukotvenia trámov. Budú tak stabilnejšie držať po zaliatí čerstvým betónom.

12. Do jamy nalejeme 1/2 vedra betónu, ktorý spevníme kameňmi alebo skalami, položíme tehlu s kotvením trámu , ktorú vycentrujeme a opäť zalejeme betónom do požadovanej výšky na úroveň terénu. Rovinu kontrolujeme vodováhou a stredové umiestenie podľa obvodového rámu, ktorý vypodložíme hranolmi, aby bol v požadovanej výške nad zemou.

Drevolux Style postup 11
Drevolux Style postup 12

13. Keď betón stuhne, cca 1-2 dni, môžeme do trámov ukotviť hranoly 10x10cm široké. Použijeme na to šesťhranné skrutky. Keďže máme svahovitý terén, do zadnej časti dávame hranoly 250cm dlhé, do prednej a strednej časti 400cm dlhé. Tie neskôr spílime podľa potreby a mierneho sklonu strechy.

14. Pri kotvení hranolov ponecháme podstavu na svojom mieste, na zemi. Ak by prekážala, ukotvíme ju stolárskymi svorkami o hranoly do väčšej výšky, alebo si ich podložíme.

Drevolux Style postup 13
Drevolux Style postup 14

15. Základňu poľa vodováhy zameriame do roviny a priskrutkujem o hranoly.

16. Celý čas kontrolujeme rovinu hranolov aj základne vodováhou. Keďže je náš altánok v miernom svahu, robí prevýšenie až 50cm. Preto sme zo svahu trochu odkopali, aby sme boli vzadu aspoň 15cm nad zemou.

Drevolux Style postup 15
Drevolux Style postup 16

17. Hranoly 6x12 a 400cm (7ks) spílime na dĺžky 300cm. Na ich konce priskrutkujeme pätky trámikov.

18. Pätky trámikov s hranolmi priskrutkujeme do vnútra základne, každých 50cm. Budú slúžiť ako základ pod podlahu.

Drevolux Style postup 17
Drevolux Style postup 18

19. Krajné hranoly ukotvíme blízko k stojacim hranolom, tak ešte zlepšíme ich stabilitu.

20. Takto vyzerá základný skelet celej stavby.

Drevolux Style postup 19
Drevolux Style postup 20

21. Pomocou laserového merača zameriame presnú výšku stojacich hranolov, v našom prípade 230cm.

22. Stolárskymi svorkami pripevníme na stojacie hranoly iné odpílené kúsky hranolov do nameranej požadovanej výšky (ako pomôcky) a položíme na ne hranoly 6x12cm, ktorý budú tvoriť vrchný lem.

Drevolux Style postup 21
Drevolux Style postup 22

23. Zameriame ich vodováhou a priskrutkujeme.

24. V strede „stropu“ ukotvíme do pätky trámikov hranol 6x12x 400cm. Hranol upravíme na dĺžku podľa vnútorného rozmeru altánku.

Drevolux Style postup 23
Drevolux Style postup 24

25. Keď máme vrchný lem hotový, môžeme reťazovou pílou spíliť všetky stojacie hranoly do jednej roviny.

26. Môžeme začať skrutkovať terasové dosky. Medzi latami nechávame medzeru cca 2mm. Skrutky dávame približne každých 50cm (ako nám dovoľuje spodný rošt)

Drevolux Style postup 25
Drevolux Style postup 26

27. Okolo stojacich hranolov musíme dosky vypíliť.  Každý hranol treba trpezlivo zamerať a zakresliť na dosku.

28. Keď je podlaha hotová, môžeme začať skrutkovať latky na steny. Na zachovanie rovnakej medzery medzi latkami použijeme vždy odpílený kúsok latky. Vďaka nej nám aj latka sama na stene drží a ľahko sa priskrutkuje.

Drevolux Style postup 27
Drevolux Style postup 28

29. Tak isto pokračujeme aj na strope, ktorý potom zastrešíme polykarbonátovými doskami.

30. Zo zvyškov odpílených hranolov môžeme vyskladať schodíky. Takto využijeme drevový materiál do posledného kúska.

Drevolux Style postup 29
Drevolux Style postup 30

zdroj: Jana Ardanová, Creative studio, www.jullyardan.com

Materiál k výrobe altánku zakúpite v predajniach Hornbach, www.hornbach.sk

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady Drevolux, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.

NÁJSŤ PREDAJŇU