Aké je základné rozdelenie náterov na drevo?
Nátery na drevo môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií :
a) podľa prostredia na interiérové a exteriérové nátery
b) podľa charakteru náterubna napúšťadlá, oleje, lazúry, laky a krycie farby
c) podľa použitého rozpúšťadla na rozpúšťadlové a vodou riediteľné
Na aký účel s používajú napúšťadlá, oleje, lazúry a kedy siahnuť po lakoch, či krycích farbách?
Napúšťadlá väčšinou zabezpečujú ochranu dreva pred napadnutím drevokaznými hubami, hmyzom a plesňami, oleje a lazúry zachovávajú kresbu dreva, plnia ochrannú aj estetickú funkciu, laky zachovávajú kresbu dreva, ale na povrchu vytvárajú hrubšiu vrstvu náteru a krycie farby sa používajú na ochranu staršieho dreva, ktoré už stratilo svoju krásu alebo v prípade, že je to estetickým zámerom.
Aké sú ďalšie kritériá výberu vhodnej farby?
Pri výbere vhodného náteru je potrebné zohľadniť, v akej miere bude náter poveternostne alebo mechanicky namáhaný, aká je možnosť jeho pravidelnej renovácie a či zákazník preferuje výhodné vlastnosti rozpúšťadlových náterových látok alebo uprednostní ekologické vlastnosti olejov a vodou riediteľných náterov.
Je rozdiel ak natieram masív a napríklad dyhu?
Pri výbere náterovej látky na drevo musíme zvážiť aký podklad budeme natierať. Osobitnú pozornosť musíme venovať tvrdému a exotickému drevu, vybrať môžeme iba také nátery, ktoré sú pre takéto drevo určené. Tvrdé drevo má hustú štruktúru, oveľa nižšiu nasiakavosť ako mäkké drevo alebo dyha. Všetky produkty novej rady DREVOLUX sú vhodné aj pre tvrdé aj mäkké drevo.
Aká je trvanlivosť rôznych typov náterov, ak dodržiavam technologický postup?
Nátery podľa trvanlivosti náterov môžeme zoradiť nasledovne:
– napúšťadlá ochraňujú drevo pred napadnutím mikroorganizmami a je potrebné ho prekryť náterom, lebo nemajú poveternostnú odolnosť
– oleje sú ekologické, nenáročné na renováciu, ale je potrebné náter obnovovať minimálne raz za rok, v prvom roku je vhodné náter zopakovať už po 6 mesiacoch
– tenkovrstvé lazúry majú životnosť 5 až 6 rokov, ale pre pekný vzhľad je vhodné ich renovovať skôr ako príde k viditeľnému poškodeniu dreva
– hrubovrstvé lazúry majú životnosť 6 až 8 rokov, ale ich renovácia je oveľa náročnejšia
– krycie farby majú životnosť zodpovedajúcu typu použitej farby
Aký je rozdiel medzi syntetickými a vodnými produktami?
Rozpúšťadlové náterové látky majú mierne dlhšiu životnosť, hlbšie penetrujú do podkladu, majú vyššiu pružnosť, môžu dosiahnuť vyšší lesk, časom však majú sklon k žltnutiu a pri práci s nimi sa nevyhneme použitiu organických rozpúšťadiel.
Vodou riediteľné náterové látky neobsahujú žiadne rozpúšťadlá, na umývanie pracovných pomôcok postačuje voda, majú výbornú UV stabilitu, časom nežltnú, nezapáchajú, práca s nimi je bezpečná aj v interiéri.
Ako často mám náter opakovať?
Potreba renovácie náteru závisí od podmienok, akým je ošetrený predmet vystavený a od použitého typu náteru. Spoločnou povinnosťou je však náter obnoviť skôr ako príde k viditeľnému poškodeniu náteru alebo dreva. Výrazne si tým zjednodušíme prácu s úpravou podkladu a zachováme pôvodnú krásu dreva. Všeobecne by sme sa mali riadiť odporúčaním výrobcu na etikete – oleje minimálne jeden krát za sezónu, vodou riediteľné lazúry každých 5 rokov a rozpúšťadlové lazúry každých 6 rokov.
Aké nástroje sa pri ošetrovaní dreva bežne odporúčajú? Musím používať aj ochranné pomôcky?
Pri natieraní dreva je najbežnejšou pomôckou vhodný štetec, ktorý by mal mať dlhšie, mäkké štetiny, hubka alebo mäkká textília na zotieranie nevsiaknutého náteru. Použiť môžeme aj valček, ale lepšia penetrácia sa dosiahne pri natieraní štetcom. Na osobnú ochranu odporúčame použiť rukavice a pracovné oblečenie, aby sme predišli zbytočnému ušpineniu a rozpúšťadlové náterové látky podľa možnosti natierame vonku, aby sme zbytočne nedýchali výpary rozpúšťadiel.
Ako postupovať pri renovácií starého nábytku?
Na renováciu starého nábytku je osobitne vhodný produkt DREVOLUX Style, pomocou ktorého môžete dosiahnuť moderný vintage vzhľad nábytku. Starý náter je potrebné dôkladne zbrúsiť, zbaviť prachu a natrieť dvomi vrstvami lazúry. Pre efektný vzhľad môžete použiť aj odtiene s obsahom perlete, ktoré krásne vyniknú na slnku alebo pri umelom osvetlení.
Ako je to s ekológiou a náterovými látkami? Nakoľko sú takéto nátery záťažou pre životné prostredie?
Pre životné prostredie sú šetrnejšie vodou riediteľné nátery, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá a iné škodlivé látky, nezapáchajú a pri čistení si vystačíme s vodou. Našou snahou je aj rozpúšťadlové nátery vyrábať tak, aby boli pre životné prostredie čo najmenšou záťažou, pri výrobe sa používajú dearomatizované rozpúšťadlá so zníženým zápachom a absolútne sú pri výrobe vylúčené ťažké kovy a iné nebezpečné látky.
Používa sa impregnácia aj na drevené povrchy? Ak áno, kedy?
Impregnácia dreva sa využíva najmä u predmetov, u ktorých chceme zachovať prirodzený vzhľad dreva a pocit pri dotyku s ním a ich pravidelná renovácia nebude problematická. Impregnačné oleje sa používajú najmä na záhradný nábytok, ale ak nám nie je na obtiaž každoročné pretieranie, možno ich použiť aj na nátery altánkov, prístreškov a iných drevených záhradných konštrukcií.
Aké sú ideálne podmienky pre natieranie drevených povrchov?
Základnou požiadavkou je dostatočne vysušené drevo, ideálne podmienky na natieranie je suché a mierne teplé počasie s teplotami 15 až 25°C. Zásadne sa vyhneme natieraniu pri príliš intenzívnom slnečnom žiarení, v horúčavách, v prípade veľmi vlhkého počasia a vysokom riziku dažďa.
Existuje náter, ktorý dokáže drevo ochrániť pred hmyzom alebo hnilobou?
Špeciálne napúšťadlá, ktoré obsahujú biologicky aktívne látky dokážu drevo ochrániť pred napadnutím mikroorganizmami ako sú huby, plesne a riasy, oddiali sa modranie dreva. V prípade, že máme nové zdravé drevo, náter takýmto napúšťadlom ochráni drevo aj pred napadnutím drevokazným hmyzom. Staré drevo, ktoré už je týmto hmyzom napadnuté však náterom napúšťadlom nezachránime. Ak stojíme o jeho záchranu, musíme ho zveriť do rúk odborníkov.
Je možné kombinovať biocídne napúšťadlá napríklad s lazúrami, olejmi či lakmi?
Takáto kombinácia je doporučená najmä v prípade, že ošetrené drevo je nové a bude sa nachádzať v exteriéri. Náter biocídnym napúšťadlom výrazne predĺži pôvodný vzhľad dreva. V interiéri náter biocídnym napúšťadlom nie je nutný, ale je možný.
Ovplyvňuje prirodzená farba, alebo štruktúra dreva výslednú farbu lazúry? Dá sa dôverovať vzorkovniciam?
Drevo je nádherný živý materiál s vlastným osobitým charakterom. Každý kus dreva je originál svojou kresbou, sfarbením, hustotou, obsahom živíc či vekom. Lazúry sú transparentné nátery a napriek tomu, že sú pigmentované, náter preberá aj farbu podkladu a nasiakne rôzne množstvo lazúry podľa hustoty. Preto nikdy nemôžeme očakávať, že každý kus dreva bude mať vo výsledku úplne rovnaké sfarbenie. Vzorkovnice je potrebné brať iba ako informatívny materiál a odporúčame si farebný odtieň otestovať priamo na dreve, ktoré chceme natierať
Aké nátery sú vhodné na terasy?
Terasy je potrebné ošetriť špeciálnymi nátermi, napríklad DREVOLUX Olej na terasy, ktoré majú nielen poveternostnú odolnosť, ale dokážu odolať aj mechanickému namáhaniu – sú pochôdzne. Veľkou výhodou tohto náteru je, že je ekologický na báze vody a veľmi ľahko sa renovuje. Pri správnej starostlivosti a pravidelnej obnove aspoň jeden krát za sezónu výrazne predĺži krásny vzhľad vašej terasy.
Existujú spôsoby ako sa starať o náter? Dá sa nejakým spôsobom predĺžiť jeho životnosť?
Pekný vzhľad a životnosť náteru zabezpečí hlavne jeho včasná obnova, skôr ako sa výrazne prejavia nevratné znaky poškodenia.