Drevo je jedným z najstaršie spracovávaných materiálov vôbec. Od pradávna slúži ľuďom buď ako základný stavebný prvok alebo ako dekorácia v interiéri alebo exteriéri. Nie je tomu inak ani dnes. Návrat k prírodným materiálom je cítiť v každom jednom súčasnom návrhu interiéru. Drevo vďaka svojim vlastnostiam dokáže interiér nie len zjemniť a zútulniť, ale svojou prirodzenou nedokonalosťou zároveň ozvláštniť. Aj drevo však podlieha určitým trendom a to najmä v používaní rôznych odtieňov. Avšak správny výber odtieňa pre váš interiér nie je jediným parametrom, na ktorý sa zamerať pri výbere správneho náteru. Bežným a najčastejšie používaným náterom na ošetrenie a zafarbenie dreva je lazúra. Tu je 7 hlavných rád, ako si vybrať tú správnu pre váš interiér:

7 tipov ako vybrať lazúru na drevo v interiéri

1. Vodou riediteľná

Lazúry sa podľa svojho zloženia delia na rozpúšťadlové a vodou riediteľné. Do interiéru je vhodnejšia vodouriediteľná, pretože neobsahuje rozpúšťadlá, ktoré majú výrazný zápach a práca s ňou je tak určite príjemnejšia.

2. Bez biocidnych látok

Podmienky v interiéri sú pre drevo určite priaznivejšie, preto náter nemusí obsahovať biocídne zložky. Drevo nie je vystavené poveternosti a len v malej miere mikroorganizmom. Lazúra bez biocídov je zároveň priaznivejšia pre ľudský organizmus.

3. Zachováva prirodzenosť

Ak chceme zachovať prirodzenú krásu dreva, je ideálne použiť tenkovrstvú lazúru. Drevo zároveň zostane prirodzené a príjemné na dotyk.

4. Chráni pred poškodením

Drevo, ktoré môže byť vystavené aj mechanickému poškodeniu, znečisteniu alebo mastnote je potrebné ošetriť hrubovrstvou alebo často nazývanou aj lakovou lazúrou. Dobrým kompromisom je aj kombinácia lazúry s transparentným lakom.

5. Dobrá aplikácia

Dôležitou vlastnosťou lazúr je aj ich rýchla a jednoduchá aplikácia. To že lazúra nesteká a dobre sa rozotiera po povrchu oceníte najmä pri väčších plochách, napríklad pri natieraní stropných drevených podhľadov.

6. Vysoká výdatnosť

Výdatnosť je parameter, ktorý ocení najmä vaša peňaženka. Pri výbere správnej lazúry nezabudnite aj na pomer cena a výdatnosť. Lacnejšie lazúry nemusia dosahovať výdatnosť drahších lazúr. Náklady sa vám tak  môžu minimálne vyrovnať aj pri kúpe drahšej a kvalitnejšej lazúry.

7. Vhodná na hračky

V súčasnosti už bežne zoženiete nátery, ktoré sú vhodné aj na detský nábytok a hračky. Sú to nie len lazúry, ale aj niteriérové laky alebo univerzálne pigmentované vrchné farby na drevo. Vždy bývajú označené potrebným piktogramom.

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady náterov na drevo, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.