Na životnosť dreva a trvácnosť náteru vplýva viacero faktorov. V prvom rade kvalitu a stálosť náteru na dreve ovplyvňujú aj vlastnosti dreva samotného. Pred natieraním by malo byť drevo suché, odprášené, bez rôznych nečistôt ako sú živice alebo prach. Taktiež je dôležitá celková kondícia dreva, teda bez zamodrania, húb alebo pliesní. Ak teda máme k dispozícii drevo bez týchto nežiadúcich faktorov a defektov, môžeme materiál ešte jemne prebrúsiť, odprášiť a následne pristúpiť k samotnému náteru. Lazúru nanášame špeciálnym lazúrovacím štetcom pre rozpúšťadlové alebo vodou riediteľné náterové látky v smere textúry dreva.

Ako zvýšiť ochranu a zároveň zachovať kresbu dreva

Pri výbere lazúry platí pravidlo, že pre mäkké drevo s vyšším obsahom vlhkosti zvolíme radšej tenkovrstvú lazúru, pre drevo tvrdšie a dobre vysušené si môžeme vybrať aj lazúru hrubovrstvú. Pri takomto dreve však môžeme použiť aj kombináciu obidvoch typov lazúr. Zvýšime tak mechanickú a poveternostnú odolnosť a trvácnosť náteru na maximum. Nové drevo odporúčame najskôr napustiť vhodným biocídnym prípravkom. Ako prvý potom aplikujeme jeden alebo dva nátery tenkovrstvou lazúrou napríklad Drevolux Decor. Lazúra Decor zachová prirodzenú krásu dreva. Ďalšie pravidlo pri tenkovrstvých lazúrach je, že čím viac vrstiev natrieme, tým tmavší bude odtieň.

Po 24 hodinách môžeme aplikovať ako finálnu vrstvu hrubovrstvú bezfarebnú lazúru Drevolux Decor +. Táto bezfarebná tixotropná lazúra zachová pôvodný odtieň primárneho náteru, nestmaví ho, zachová kresbu dreva, zvýrazní jeho živosť a zároveň dodá natieranému povrchu saténový vzhľad. Pri takejto kombinácii tenkovrstvého a hrubovrstvého náteru odporúčame použiť lazúry na rovnakej báze. To znamená, že v rade Drevolux môžeme vzájomne kombinovať napr. rozúšťadlové lazúry DECOR a DECOR+ alebo lazúru AQUA DECOR s lazúrou AQUA DECOR+, ktoré sú na vodnej báze. Dôležité je používať kvalitné štetce a pomôcky a taktiež nezabúdať naniesť náter rovnomerne po celom povrchu a dôkladne rozotrieť. Iba tak zabezpečíme dlhodobú ochranu natieraným predmetom a predĺžime ich životnosť.

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady náterov na drevo, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.