Blíži sa nám sezóna grilovačiek a sladkého ničnerobenia pri bazénoch. Ako javisko týchto odpočinkových aktivít slúži drevená terasa. Ako sa ale tešiť z dlhovekosti a zachovania zdravia dreveného povrchu? Vlhkosť, priame slnečné žiarenie a mechanický oder sú troma najväčšími nepriateľmi Vašich terás.

Údržba a starostlivosť o terasu

V boji proti týmto elementom začneme základnou údržbou, ktorá spočíva v bežnom čistení od prachu a špiny. Hladký profil terasy čistíme štandardnými nástrojmi ako sú metla, či hrubšia kefa. V prípade poškodenia povrchu je možné celú plochu, ale aj lokálne oblasti prebrúsiť jemným brúsnym papierom.Terasy s členitým, alebo vrúbkovaným povrchom čistíme tvrdou kefou a to v smere zárezov a drážok. Niektoré tvrdšie exotické dreviny sú dokonca odolné voči silnému mechanickému poškodeniu a tak je pre nich čistenie drôtenou kefou bežnou praxou. Ide o dreviny ako napríklad Massaranduba, Merbau, Cumaru, Ipe či iné. Pred výberom drsnosti nástroja je preto dôležité vedieť presne z akej dreviny je vaša terasa vyrobená. Pri vrúbkovanom profile dosiek nie je vhodné používať brúsny papier, kvôli možnej strate členitého povrchu. V prípade, že však povrch terasy potrebujeme renovovať hĺbkovo odporúča sa valcová brúska s nylonovým kotúčom.    

Keď máme povrch očistený, zbavený prachu, mastnosti, živičných plôch či akejkoľvek vlhkosti môžeme začať s aplikáciou produktu DREVOLUX Olej na terasy. Tento produkt je špeciálne vyvinutý na zamedzenie vnikania vlhkosti do dreveného materiálu. Navracia mu jeho pôvodnú krásu a farebnosť. Frekvencia opakovania náterov tohto produktu je daná typom dreviny, expozíciou a či sa nachádza plocha na priamom slnku, alebo je pod strechou atď. Všeobecne ale platí, že náter opakujeme raz až dva krát do roka. Ak bolo leto prihorúce, alebo bol v zime príliš tuhý mráz, náter môžeme zopakovať aj viac krát. Terasy z tvrdého dreva stačí prvý krát napustiť iba jeden krát a náter zopakovať napr. o polroka ale terasy z mäkších európskych drevín ako je napr sibírsky smrekovac môžeme natrieť aj 2 krát s čssovým rozostupom ako je uvedený v návode na použitie.

Ideálnym časom pre náter je západ slnka. Pri aplikácií sa snažíme o rovnomerné roztiahnutie náterovej látky (ošetrujúceho oleja) pomocou štetca alebo mäkkej textilnej handričky. Nikdy neolejujeme na mokré či vlhké povrchy. Vyvarujeme sa taktiež natieraniu pri priamom slnečnom žiarení. Tento nepriaznivý moment môže spôsobiť rýchle schnutie oleja na povrchu pred jeho vsiaknutím, v dôsledku čoho často vznikajú odlupujúce sa škvrny. Po zaschnutí náteru sa nemusíme báť slnečných lúčov. DREVOLUX Olej na terasy obsahuje UV filter, ktorý chráni drevo pred vyprašivením a stratou sýtych farieb. Rovnako dôležitým faktorom je samotná aplikácia oleja, pri ktorej musíme dbať na čo najlepšie rozotretie oleja. Olej, ktorý nevsiakne a zostane na povrchu dreva, zotrieme vždy mäkkou textilnou handričkou.

Umývanie a starostlivosť o terasy dodržiavame tak ako pred nanesením oleja. Teda jednoduché stiahnutie povrchu mokrou handrou, či mopom, v prípade nutnosti je možné použiť dokonca tlakovú vodu či tvrdé kefy. Po dobre odvedenej práci si už iba užívame voľných chvíľ s pocitom, že sme pre estetickú a technickú trvácnosť našej terasy spravili ten najlepší krok.

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady náterov na drevo, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.