Pri výbere náteru na drevo v interiéri alebo exteriéri ste sa už určite stretli s pojmami tenkovrstvá a hrubovrstvá lazúra. Aký je medzi nimi rozdiel a na čo je ktorý náter určený?

Tenkovrstvá alebo hrubovrstvá lazúra?

Jednoduchým vstupom do tejto problematiky môže byť pravidlo, že hrubovrstvú lazúru používame zásadne na drevo so stálym objemom. To je také, ktoré je dokonale vysušené a zmena jeho rozmerov sa neočakáva, prípadne sa mení iba minimálne. Príkladom takýchto objektov sú napríklad dvere, okenice, okná, prípadne iné rozmerovo stále prvky, ktoré nemenia svoj objem vplyvom vlhkosti či teploty vzduchu. Ďalšie uplatnenie môže nájsť hrubovrstvá lazúra napríklad pri renovovaní náterov staršieho dreva. Zvlášť pri takých prvkoch, ktoré ešte nechceme vymeniť, no je nutný renovačný náter. Krycí náter dokáže elegantne prekryť staršie nátery, čiastočne skryť nedostatky povrchu a podstatne predlžuje životnosť natieraného dreva.

Čomu by sme sa však mali určite vyhnúť je používanie hrubovrstvej lazúry alebo krycích farieb na trámy, pergoly prípadne iné surové konštrukčné prvky. Tie by sa pri takomto nešťastnom výbere začali určite po čase olupovať.

Na rozdiel od hrubovrstvej, tenkovrstvá lazúra je vhodná aj na vlhšie a menej vyschnuté drevo. Možností pre jej využitie je podstatne viac. Či je to aplikácia na altánky, prístrešky, ploty či iné drevené konštrukčné prvky. Pri dreve s vyššou počiatočnou vlhkosťou sa tiež odporúča biocídna penetrácia, ktorá chráni drevo pred hubami a drevokaznými škodcami. Kvalitná penetrácia tiež zabezpečuje reguláciu vlhkosti dreva. Nezanedbateľnou vlastnosťou tenkovrstvých náterov je tiež ich jednoduchšia renovácia. Ak sa po čase rozhodneme na pôvodne tenkovrstvú lazúru aplikovať strednovrstvú, či hrubovrstvú lazúru, nemusíme sa báť. Tenkovrstvý „základ“ po dokonalom vyschnutí takéto vrstvenie nevylučuje.

Pri farebnom výbere odtieňa je kľúčové naše estetické cítenie. Je však dôležité upozorniť na fakt, že tmavšie odtiene majú všeobecne lepšie odolnosti voči UV žiareniu. Bezfarebné a jemne pigmentované lazúry majú tieto odolnosti logicky slabšie. Tmavšími odtieňmi tiež predlžujeme životnosť dreva. Preto sa svetlejšie odtiene odporúčajú skôr na nátery v interiéroch, kde iba chceme podporiť farebnosť a živosť kresby dreva.

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady náterov na drevo, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.