Drevo patrí k jedným z mála materiálov, ktoré sú prirodzene krásne. Nie každú kus však musí spĺňať naše estetické nároky. Niekedy je drevu treba pomôcť, prifarbiť, prípadne úplne zmeniť tón. Na takúto úpravu existuje celá rada prípravkov. Najdôležitejším rozhodnutím však naďalej ostáva, čo od materiálu očakávame a ako chceme tento vzhľad dosiahnuť. S našou radou prípravkov na ošetrenie dreva máte neobmedzené možnosti.

Ako podporiť prirodzenú krásu dreva

1. Podporenie prirodzeného tónu a kresby dreva

V prípade ak sme sa rozhodli, že drevo je dostatočne krásne na to, aby sme ho prekrývali farebnými vrstvami, siahneme po týchto typoch náteru:

Laky:

Sú určené na povrchovú úpravu dreva v interiéroch i exteriéroch. Zvýrazňujú prirodzenú krásu dreva, oživujú jeho štruktúru a na povrchu vytvárajú tvrdý, transparentný film odolný voči oteru. Existujú matné, lesklé i polomatné alternatívy, ktoré zabezpečia Vami požadovaný efekt. Mnohé obsahujú UV filter ktorý dodatočne chráni drevo pred vplyvom počasia a pred žltnutím dreva. 

Napúšťadlá:

Používajú sa na základné napúšťanie dreva a iných savých podkladov pod ďalšie nátery olejovými alebo syntetickými látkami. Zachovávajú prirodzenú farbu dreva, vsakujú do hĺbky materiálu a zvnútra ho chránia pred nepriaznivými vplyvmi. Niektoré napúšťadlá majú špeciálne pridané vlastnosti, ktorými napríklad bojujú proti drevokaznému hmyzu, hubám, či iným drevokazným elementom.

Oleje:

Slúžia ako základný náter dreva, výrobkov z dreva či drevených konštrukcií. Vytvárajú ideálny podklad pod olejové emaily s dlhodobou odolnosťou. 

2. Tónovanie
a farbenie dreva

Olejové farby:

Podobne ako oleje vynikajú svojou kompatibilitou s drevom. Používajú sa na pravidelnú údržbu dreva a sú vhodné na ochranu mäkkého, tvrdého i exotického dreva. Olejové farby výborne penetrujú do hĺbky, účinne chránia drevo pred starnutím, pôsobením vody, vlhkosti a poveternostnými vplyvmi. Zachovávajú prirodzenú štruktúru a krásu dreva, pričom môžu byť sfarbené do akéhokoľvek odtieňa. Najväčšou výhodou olejových farieb je, že napriek svojej farebnej rozmanitosti dovoľujú drevu dýchať, chránia ho pred UV žiarením a náter nepraská ani sa neolupuje. 

Lazúry:

Tu rozlišujeme dva základné typy: Hrubovrstvé a tenkovrstvé. Lazúry sú určené na ochranu a dekoráciu dreva v exteriéroch i interiéroch. Veľmi dobre penetrujú do hĺbky materiálu a umožňujú tak drevu dýchať. Drevo býva po zaschnutí odolné voči poveternosti, vode a vplyvom UV žiarenia. Zachováva si svoju prirodzenú kresbu, ktorá je doplnená o odtieň Vášho výberu. 

Univerzálne farby syntetické:

Používajú sa ako základné farby na úplné prekrytie podkladového materiálu. Ich farebná škála je teda neobmedzená. Vytvárajú dokonalú ochrannú bariéru voči poveternostným vplyvom. Sú určené na vonkajšie i vnútorné použitie. Vyznačujú sa mimoriadnymi odolnosťami voči UV žiareniu a stálosťou farebných odtieňov. 

Univerzálne farby vodouriediteľné:

Podobne ako syntetické farby sú ideálne z hľadiska ochrany dreva pred poveternosťou. Sú však šetrnejšie k životnému prostrediu. Riediť sa dajú vodou a manipulácia s nimi je preto mimoriadne jednoduchá. Vo všeobecnosti sa vyznačujú rýchlym zasychaním a stálosťou farebných odtieňov. 

3. Odstránenie
starého náteru

Ak chceme, alebo je nutné odstrániť starý krycí náter, môžeme to urobiť viacerými spôsobmi. Mechanickým brúsením – najprv hrubým brúsnym papierom a následne jemným brúsnym papierom na dočistenie. Tento spôsob je však veľmi pracný a ťažký. Pomôcť nám v tom môže elektrické alebo akumulátorové náradie.

Ďalšou možnosťou je opaľovanie teplovzdušnou pištoľou alebo plameňom za pomoci benzínovej alebo plynovej lampy. Pozor však na sklo, plasty a kovy v blízkosti opaľovaného materiálu. Po opálení náteru sa povrch obrúsi brúsnym papierom, odstránia sa zvyšky náteru štetcom alebo zmetákom.

Posledná možnosť je použitie odstraňovača starých náterov. Pozor však pri odstraňovači s obsahom vosku, ktorý je nevhodný pre nasiakavé materiály ako sú drevo, omietky a pod. Odstraňovač obsahujúci vosky vnikne do pórov dreva a zhoršuje priľnavosť nového náteru. Pri hladkom povrchu, akým je kov, sa dá umyť riedidlom, no z dreveného povrchu to nie je možné. Je preto dôležité, že ak sa rozhodneme použiť odstraňovač na drevených povrchoch, sme presvedčený, že ich chceme zachovať v pôvodnom – naturálnom sfarbení. Ideálne je preto po odstránení použiť Impregnačný olej, ktorý sa vsaje do materiálu a obnoví jeho zašlú krásu.

Kde nájdete predajne?

Ak ste sa rozhodli zakúpiť niektorý produkt z rady náterov na drevo, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.